Mustamäe on hea koht, kus teatrit õppida

 

Tallinna 32. Keskkool tegutseb Mustamäel 1971. aastast. Sellest ajast on koolis õpetatud süvendatult teatrit. Nii draama- kui ka teatriõpe hõlmab kõiki vanuserühmasid.

Teatriõpetaja Toomas Lõhmuste sõnul on paljud kooli vilistlased tulnud mingil ajahetkel kooli tagasi, et jagada (teatri)kogemust noorematele koolikaaslastele. “Olen üks neist, kes hindab oma kooliaega väga inspireerivaks ja see, et olen täna õpetajarollis, on omamoodi lunahind nende toredate hetkede eest, mida olen kogenud õrnas eas just selles koolis.”

Õppe eesmärk ei ole ette valmistada noori sisseastumiseks teatrikõrgkoolidesse. Draamaõppe programmi läbinul on omamoodi eelis läbi lüüa ükskõik millisel erialal, tal on kindlasti keskmisest rohkem enesekindlust ja väljendusvõimekust, analüüsioskust ja kujunditunnetust.

Käesoleval õppeaastal on 11. teatriklassil valminud luulelavastus “Rulett”, millega käidi Jõgeval Betti Alverile pühendatud festivalil.  Abiturientidel valmib lõputööks Olev Remsu tragikomöödia “President”. Näidendi tegevus toimub karmil 1953. aastal pärast Stalini surma Buraševo vaimuhaiglas. Konstantin Pätsi kaaspatsientideks on Napoleon, Vladimir Iljitš Lenin, Jeesus ja ka Jumalaema ise. Sündmused kisuvad palavaks, kui haiglat väisab Lavrenti Beria, kelle saabumist valmistab ette eriagent Kalev Mäeumbaed. Paras pähkel ajastukonteksti lahtihammustamiseks ja kireva karakterigalerii väljajoonistamiseks.

Teatriõppele lisaks tegutseb koolis näitering KOKK ehk Kunstiliselt On Kõik Korrektne. Seda juhendab teatriõpetaja Eva Kalbus, kelle sõnul annab näitering võimaluse ka teiste õppesuundade õpilastele teatritegemise rõõmust osa saada. Kevadisteks festivalideks valmib gümnaasiumi trupil Mart Kivastiku näidend “Külmetava kunstniku portree”, mis kajastab omanäolise ja andeka kunstniku Konrad Mäe elu ja loomingut. Kogu tööprotsess on eeldanud korralikku eeltööd, loomulikult külastati hetkel KUMUs eksponeeritavat Konrad Mägi näitust ning igapäevaselt käib töö taustainfo uurimisega.

Näiteringil on koolis trupid ka noorematele õpilastele, kes on vanemate kolleegide kõrval samuti silma paistnud luulefestivalidel, aga ka kooliteatrite vabariiklikel võistlustel. Jaanuariks valmisid Kersti Merilaasi ja Kalju Kanguri luule põhjal loodud lavastused “Inimesed olid hääd” ja “Kas sul on mind vaja?”.

Teatriõppe populaarsust tõestab juba see, et aastast aastasse on õppesse suur tung. Kõik mustamäelased on alati teretulnud lavastuste avalikele esitamistele, mille kohta on võimalik saada infot Tallinna 32. Keskkooli kodulehelt ja Facebook`i lehelt.

Eva Kalbus
teatriõpetaja


Gümnaasiumi näitering sõbrapäeva tähistamas, foto erakogu


Lavastus Külmetava kunstniku portree proovis, vasakult Mattias Nurga (Konrad Mägi), Heinar Mitt, Reems Tõniste (Aleksander Tassa). Foto Kaimar Tauri Tamm


Põhikooli näiteringi lavastus – Inimesed olid hääd, lavastaja Eva Kalbus Foto Lea Pihlak


Põhikooli trupi lavastus – Kas sul on mind vaja, lavastaja Eva Kalbus, foto Lea Pihlak


Eva Kalbus, foto Hanna-Ly Aavik


Toomas Lõhmuste. Foto erakogu.