Mälestuspingi avamine kooli esimesele direktorile Harri Kelderile

 

Mäletuspinkide avamine on Eestis viimastel aastatel levinud ilus komme ja mälestuspink ise on ilus austusavaldus.

2. märtsil oleks saanud 88-aastaseks meie kooli esimene direktor Harri Kelder. Seepärast avasime samal päeval kooli 45. juubeli raames austusavaldusena mälestuspingi Harri Kelderile. Pingi teeb eriliseks veel ka see, et selle on valmistanud meie kooli tööõpetuse õpetaja Leo Kruusing.

Pink on paigutatud kooli sisehoovi madala lapiku kivi kõrvale teadlikult, sest väidetavalt on see kivi pandud siia samuti selle kooli rajamise alguses. Kivi, mis on näinud pealt koolimaja ehitust ning pink direktorile, kes käis koolimaja ehitust jälgimas ning andis omapoolseid soovitusi, sobivad siia väga hästi kõrvuti.

Harri Kelder sündis Virumaal 3-lapselise pere noorima lapsena ja ainukese pojana. 1949. aastal lõpetas ta Tallinna Õpetajate Instituudi ajalooõpetaja kutsega. Ajalooõpetajana töötas ta enne meie kooli jõudmist praeguses Rahumäe Põhikoolis, Gustav Adolfi Gümnaasiumis ning kuus aastat enne meie kooli direktoriks saamist oli ta  ka praeguse Tallinna Kunstigümnaasiumi direktor.

Tallinna 32. Keskkool avati 1. septembril 1971. Õpilasi oli tulnud uude kooli 62 erinevast koolist ning õpilaste arv kasvas iga aastaga. Oli aastaid, mil põhikooli lõpetas korraga 6 paralleeli. Rekordaastaks võib pidada 1979. aastat, mil koolis oli kokku 52 klassikomplekti, 1919 õpilast ja üle 100 õpetaja. Õppenõukogusid peeti siis aulas, sest mujale ei mahtunud kõik õpetajad ära.

Sellise suure kooli tervikuks kujundamine polnud lihtne. Väidetavalt olnud Harri Kelder direktorina range ja nõudlik, ent samas alati oma õpilaste ja õpetajate eest väljas. Meil on koolis tööl veel üks õpetaja, kes on olnud siin kooli algusaegadest, seega sügisel saab sellel õpetajal täis 45 aastat ühes koolis töötamist, see tähendab, et tema on töötanud koos kõigi Tallinna 32. Keskkooli 5 direktoriga. Selleks õpetajaks on Ene Kasak, kes meenutas hetkeks koolielu Harri Kelderi ajal ja ka seda, milline kolleeg ja direktor oli Harri Kelder.

Õpilaste pilgu läbi meenutas direktor Harri Kelderit 2. lennu vilistlane Juhan Kivirähk, kes on vahepeal olnud pikka aega nii Tallinna 32. Keskkooli sotsioloogiaõpetaja kui ka meie vilistlaskogu president.

Harri Kelderi tegevust on hinnatud mitmete autasude ja aunimetustega. Ise pidas ta neist kõige väärtuslikumaks teenelise õpetaja nimetust. Harri Kelderi pärandiks saame uhkusega pidada praeguseni kestvatest õppesuundadest nii ajalooõppesuunda (k.a. ajalookonverentside idee) kui ka teatriõppesuunda. Legendaarse viktoriiniküsimusena on alates Harri Kelderi ajast kuni siiani aeg-ajalt kasutusel: „Millises koolis asub kelder II korrusel?“

Harri Kelderilt pärineb ütlus: „Kui Jaan või Juku ei tea, ei mäleta keemia- või matemaatikavalemit, võib ta selle raamatust järele vaadata. Kui aga seesama Jaan ei oska käituda, suhelda teiste inimestega nagu vaja, on kool midagi tegemata jätnud.“

Kuulutati välja ka Tallinna 32. Keskkooli esimene nimeline stipendium – Harri Kelderi nimeline stipendium.  Stipendiumi eesmärk on tunnustada ja innustada abiturienti, kellel on plaanis jätkata gümnaasiumi lõpetamise järel õpinguid pedagoogika või hariduse valdkonnas. Stipendiumi annab kool koos kooli MTÜ-ga vähemalt ühele abituriendile üle gümnaasiumi lõpukatusel. Stipendiumi statuut [LINK]

Mälestuspingi avamist juhtis direktor Maarja Merigan ning popurrii Olev Ehala “Vana mehe laulust” ja Mari Pokineni “Kord saan” laulust esitas Hanna Selgis 12.D klassist. Pärast Ene Kasaku ja Juhan Kivirähki sõnavõtte avati pink koolilaulu saatel ning katte võtsid ära Harri Kelderi lähedased. Paraadfoto järgselt külastas direktor Maarja Merigan saatjaskonnaga, sh õpilasesindajatega, Rahumäe kalmistul Harri Kelderi ja õpetaja Heikki Silveti haudu.

[GALERII]