Lood kogukonnapraktikast

 

Meie koolis said gümnasistid eelmisel õppeaastal esmakordselt teha kogukonnapraktikat mõnes vabaühenduses, mis annab neile selgema pildi kodanikuühiskonnast ja kolmandast sektorist ning võimaldab  laiendada oma maailmavaadet, panna teadmisi proovile, praktiseerida oskusi ebaharilikul moel ning õppida enda kohta midagi sellist, mida nad varem pole osanud märgata või väärtustada. Seda põnevat maailma tutvustasid õpilastele  Mariell Raisma, Maarja Tinn ja Allar Tui. 

Selleks, et ka teised huvilised saaksid aimu, mida kogukonnapraktika endast kujutab ja mida huvitavat noored sealt kaasa võtsid, saab lugeda ajakirjanduse valikaine õpilaste intervjuusid abiturientidega, kes praktikal käisid, ning humanitaarsuuna õpilaste reportaaže oma praktikakogemusest. 

Põnevat avastamist!

Kristel Birgit: ärge kartke kogukonnapraktikat! [LINK]
32. keskkooli abiturient Kristel Birgit Potsepp on enda kogemusele toetudes kindel, et kogukonnapraktika on cool ning seda pole vaja karta. Tema lühiajalisest kohustuslikust tööpäevast Teomeetris sai mitu kuud kestnud tore tegevus.

Siim – vabatahtlikuna Pimedate Ööde filmifestivalil [LINK]
Esmaspäevane päev ja koolivaheaeg. Esimene päev PÖFFil. Olin eelnevalt Mikk Granströmiga, kes oli kohe nõus minu abi vastu võtma ja minu päeva juhtima, kokku leppinud, et kohtume kell 11 Nordic Hotell Forumis, kuid tund enne kokkusaamist sain sõnumi, kus mul paluti tulla Solarise keskusesse. Palju mugavam! Sinna õigeks ajaks jõudnud, polnud ma endiselt veel kindel, mis mind ees ootab ning millega tegelema hakkan.  

Heleriin: pole paremat palka kui sinu ideedega arvestamine [LINK]
Heleriin Veeber on Tallinna 32. Keskkooli abiturient, kes on  meie koolis õppinud alates 9. klassist. Ta on erinevates organisatsioonides olnud vabatahtlik alates 2013. aasta märtsist. Kogukonnapraktikat otsustas ta teha Rahvusooperis Estonia. 

Eliisabeth: sain aru, kui palju läheb vaikides kaduma [LINK]

32. keskkooli gümnaasiumiõpilastel oli esmakordselt võimalus minna kogukonnapraktikale enda valitud MTÜ-sse eesmärgiga suunata noori ühiskonnas rohkem osalema, märkama ja aitama, lisaks ka omandama muid praktilisi oskusi. Minu kogukonnapraktika leidis aset 16. novembrist 7. detsembrini 2016. aastal Eesti LGBT Ühingus.

Mari-Ly: hariv killuke ei pruugi olla ilmselge [LINK]

Pärast koolitunde jooksin bussile, et jõuda 15.30ks kohale. Kohale jõudnud, küsisin juhatajat. Jäin kergelt närvilisena ootama keset vaikset, kuid avarat poodi, kus nägin käeulatuses igasuguseid asju. Olin tulnud praktikandiks Liivalaia Uuskasutuskeskusesse.

Karin: kaks tundi täis nördimist ja rõõmu [LINK]
15. detsembril pärast kooli kesklinna poole tormates ei osanud ma ette kujutadagi, mida ma pean tegema hakkama. Kohale jõudes sain aru, et pean palju inimestega rääkima – vastupidine sellele, mida mulle teha meeldiks.

Taago: iseenesest midagi rasket ei olnud [LINK]
Taago Tagam on tantsuhimuline poiss, kes otsustas kogukonnapraktika raames aidata täita halvemal elujärjel olevate inimeste kõhtusid ning rakendas oma vaba tahet Toidupangas.

Tuuli Nele: jaga oma hoolitsust nendega, kes seda vajavad [LINK]
Meie koolis õpib palju inimesi, kellel on väga huvitavad hobid ja tegevusalad. Üks neist on 12. klassi õpilane Tuuli Nele Valgma, kes suutis heategevuse siduda kogukonnapraktikaga. Nimelt on ta tegelenud vabatahtlikuna ühes lastekodus juba seitse aastat ning mul oli väga tore võimalus teda sellel teemal intervjueerida. Tuuli käib Maarjamäe lastekodus koos Elava Vee koguduse liikmetega ning nüüd ta räägib sellest lähemalt.

Gertrud: enne ei tea, kui pole proovinud [LINK]
Hea kodanikuühiskond annab gümnaasiumiõpilastele võimaluse osaleda praktikal valitud vabaühenduses. See avab noortele võimaluse arendada oma oskusi erinevates valdkondades. Samuti ühiskonna liikmena  märgata ja abistada neid, kes seda vajavad. Minu kogemus, millest siiani mõtteid mõlgutan, sai alguse kolm kuud tagasi Lastekaitse Liidus.

Karolin: sain enda kohta nii palju uut teada [LINK]
Kuu aega mittetulundusühingus YFU Eesti – uued ülesanded, inimesed, olukorrad ja kogemused. Räägin sellest, mida kujutab endast kogukonnapraktika ja mida kõike sain seoses sellega teha. 

Liisi: saad ise valida, millal töötad [LINK]
Ajakirjanduse tunni  pidime käima kuskil praktikal, proovisin paari teise kohta ka saada, aga kuna neil ei olnud mulle parasjagu mingit kohta pakkuda, pöördusin tagasi oma esimese valiku juurde. Olin juba keskusesse meili saatnud, aga kuna vastust ei saanud, otsustasin neile helistada. Juhataja oli mind kohe nõus vastu võtma ja leppisime aja kokku.  

Brith Marii: sain oma valla jaoks head teha [LINK]
Tallinna 32. Keskkooli abiturient Brith Marii Treial räägib kogukonnapraktikast – kuidas talle see meeldis ning mida ta seal õppis. Samuti jagab mõtteid, kas selles programmis peaks osalema.

Loe lisaks artikleid, kuhu meie noored on seoses kogukonnapraktikaga või selle tulemusena panustanud:
 
Õpetajate Leht: http://opleht.ee/2017/09/kogukonnapraktika-aitab-uhiskonda-moista/ ja EMSLi ajakiri Hea Kodanik: http://heakodanik.ee/lugu/kogukonnapraktika-aitab-uhiskonda-moista/ 
 
Lastekaitse Liidu ajakiri Märka Last: http://ajakiri.lastekaitseliit.ee/2017/01/10/me-ei-saa-raakida-lastest-ja-noortest-neid-endid-kaasamata/
 
Arvamusfestival Paides: http://heakodanik.ee/lugu/kuidas-noored-arvamusfestivalil-maailma-parandasid/