Elin Toona elu KOKK teatritrupi esituses

Loomise kuupäev 28.09.2022

Elin Toona raamatust “Pagulusse. Lugu elust, sõjast ja rahust” kirjutas Loone Ots dramatiseeritud näidendi, mille esmaettekanne oli 19. septembril 2022 Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus. Publiku ette astus KOKK teatritrupp teatriõpetaja Eva Kalbuse juhendamisel pärast riigikogu konverentsisaalis peetud rahvusvahelist konverentsi „Suurpõgenemine 1944 ja meie”, kus mõlemad autorid olid ka ise kohal.

„Ausalt öeldes – oli igatpidi väga vapustav,” ütles Toona Lääne Elule. „Vähesed inimesed saavad sedaviisi ennast vaadata. Näed oma elu kuidagi kõrvalt. Korraga on päris mälestused ja vaatad neid, kes su elu parasjagu näitlevad,” rääkis ta. Kirjanik lisas ajakirjanikule, et kartis enne esitlust, et see ei mõju talle hästi, sest sündmused, millest nii raamat kui ka näidend räägivad, olid rasked. „Nüüd on niisugune tunne,et ma ei ole enam seal, see kõik on minust juba välja kirjutatud,” oli Toona tagantjärele väga rahul. „Tõesti vaatasin seda nagu vitriinis, kuidas inimene elab ja mida ta on teinud. Muidugi olid ka päris näod väga hästi silma ees. Mõne koha peal oli päris kõhe ka,” ütles Toona. Oma elu nägemine näidendina tõi Toona sõnul talle uue arusaamise aastatetagustest sündmustest.

Peale esmaesitlust oli näha Elin Toona rahulolu trupi tehtud tööga ning Loone Otsa kirjutatud näidendiga. Kevadel plaanib trupp tuua näidendi juba lavastuse kujul välja ning esitada seda erinevates paikades. Loodame, et valminud lavastust tullakse vaatama ning paljud saavad osa Elin Toona uskumatust elukäigust ning võtavad käsile ka eelpoolnimetatud raamatu lugemise.

Trupi juhendaja on Eva Kalbus ning trupis mängivad Tallinna 32. Keskkooli põhi- ja keskkooli noored, samuti õpilased Tallinna Saksa Gümnaasiumist, Rocca al Mare Koolist ja Gustav Adolfi Gümnaasiumist.

Kohapealset fotografeeris Adelle Ader: https://drive.google.com/drive/folders/1Gp2rKnYADRzPyu72-virTZWnIzkjVC7Y?usp=sharinglink opens on new page

*Kokkuvõtte teises lõigus kasutatud Andra Kirna artiklit Lääne Elus (24.09.2022).

Viimati muudetud 28.09.2022.