Külas UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni vabatahtlik Laura Toomlaid

Loomise kuupäev 14.02.2020

15. veebruaril külastas 5.a klassi oma klassi tunni raames Laura Toomlaid, kes eelmisel aastal oli UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni vabatahtlikuna kolm kuud eSwatinis (endine Svaasimaa).

eSwatini asub Lõuna-Aafrika Vabariigi ja Mosambiigi vahel, see on kolm korda väiksem kui Eesti, aga mõlemas riigis elab sama palju inimesi ning eSwatinit valitseb kuningas, kes on absoluutne monarh.

Laura tutvustas eSwatini erilist pillirootseremooniat, kus üle riigi osaleb paarkümmend tuhat tüdrukut, kes kogunevad monarhi õukonda, kus seitse päeva järjest tantsitakse ja lauldakse. Selle sündmuse käigus peavad olema kõik osalevad tüdrukud neitsid ja selle sümboliseerimiseks peavad nad ka lõikama ühe pilliroo maha ja selle kinkima kuningale ja kuninga emale. Pillirood on sel maal kusjuures 3-4 meetrit kõrged. Selle rituaali käigus on oluline, et pilliroog ei murduks, mis pidi tähistama tüdrukute neitsilikkust. Nendest pilliroogudest ehitatakse nn kuningapaleele iga aasta väike juurdeehitus.

Põhjus, miks Laura külla tuli, oli see, et 5.a klass lõi sel õppeaastal eSwatini Motshane Primary kooliga sõprussuhted. Esimene kiri 5.a klassi tuvustustega on juba teele saadetud. Põnevusega ootame kirja eSwatinist.

Maarit Jõemägi

5.a klassijuhataja