Tallinna 32. Keskkooli KOKK teatritrupi näitlejad elustasid 1944. aasta suurpõgenemise traagilised sündmused Vabamus

Loomise kuupäev 05.10.2020

24. septembril 2020. aastal leidis Vabamu muuseumis aset 1944. aasta suurpõgenemise teabeseminar “Minna ei taha, kuid jääda ei saa”. Seminariga meenutati juhtunu 76. aastapäeva. Traagilise sündmusega seoses pages 1944. aasta septembris  Eestisse tunginud Punaarmee ja naasva Nõukogude terrori eest läände umbes 80 000 eestlast.

Lisaks rahvastikuministrile Riina Solmanile osalesid seminaril kultuuriminister Tõnis Lukas, EELK piiskop Tiit Salumäe, Memento esimees Arnold Aljas, endine Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam, Riigikogu liikmed. Seminari patrooniks oli rahvastikuminister Riina Solman.

Loone Otsa dokumentaallavastuse “ÜLE SEITSME MERE” kaudu ilmusid publiku ette põgenike koondkujud. Lavastus põhines Enn Halliku ja Tiit Lääne kuueköitelisel koguteosel „Meritsi maailma läinud eestlaste lood“. Mastaapse teose sünniloost rääkis ajakirjanik ja autor Enn Hallik. Seminari eesmärgiks oli tekitada ajaloohuvi nooremate põlvkondade hulgas.

Lavastus sündis koostöös Tallinna 32. Keskkooli KOKK teatritrupiga, mille 5 neidu kehastasid sõjapõgenike lugusid. Trupi juhendaja Eva Kalbus oli lavastusmeeskonnale kunstiliseks toeks. Näitlejatena astusid üles Gerda Sepp (9.a), Maris Koppel (10.d), Raili Stina Reidla (10.d), Lisette Taube (11.d) ja Catlyn Rebas (11.d).

Helisüsteemidega aitas konverentsi 11.c klassi õpilane Marcus Veer ning fotograafina püüdis hetki meie vastne vilistlane Jakob Pertel.

Viimati muudetud 05.10.2020.