Detsember oli puhkuse ja une kuu

Loomise kuupäev 06.01.2022

2021/22. õppeaasta on pühendatud liikumisele, tervisele ja koolispordile. Detsembrikuus oli tähelepanu suunatud puhkuse ja une olulisele rollile läbipõlemise ennetamisel.

Selleks, et jätkuks jaksu õppida ja õpetada, aktiivne olla ning kooli- ja mõttesporti harrastada, on vaja oskust puhata. Detsembrikuus õpetasid meie kooli klassijuhatajad õpilasi oma jõuvarusid taastama.

8.b klass osales une väljakutses. Noortel oli eesmärk magada nädala jooksul igal ööl vähemalt 7,5 tundi ning märkida üles, kas ja kuidas eesmärgi täitmine õnnestus. Lisaväljakutse oli katsealusel nädalal mitte kasutada nutiseadmeid enne uinumist. Klassijuhataja tegi tulemustest kokkuvõtte ja jagas õpilaste välja pakutud populaarseimaid hea une nippe klassilistis.

Une aja ja kvaliteedi teadliku jälgimisega tegelesid detsembris mitmed teisedki klassid. Õpilastele jagati uneteemalist infot (nõuanded, podcast, unepäevik), arutati puhkamise erinevate viiside üle. 11.b klass harjutas üheskoos puhkamist meditatsioonimuusika saatel. Mitmed klassid lõõgastusid koos ühisüritustel nagu ekskursioonid ja uisuplatsi külastamine. 5.d klassis arutati, mida kõike on võimalik iseenda heaks ära teha. Paraku oli paljude laste jaoks üllatus, kuidas tegelikult mõjub nutiseadmega magamaminek ja õhtune „nutitamine“.

2.b klass meisterdas plakatid hea une saavutamise nippidest ning praktiseeris regulaarseid vaikuseminuteid. 1.c klass uuris, kuidas loomad talvel puhkavad ja miks on õige unerežiim kasvavate ja arenevate laste jaoks nii oluline.

Terviseaktiiv hoolitses selle eest, et kooli seintel olevatelt ekraanidelt oleks võimalik jälgida videoklippe une tähtsusest. Hea une nõuanded jõudsid ka lastevanemateni. Terviseaktiivi liige kunstiõpetaja Jana Einard õpetas oma ainetundides õpilastele rahustavat ja keskendumist soodustavat hingamist, lisaks tõi ta klassiruumi tai chi tehnikaid, mis läbi hingamise ja liikumise toetavad mõlema ajupoolkera tööd. Õpetaja Jana hingamise töötoast said jaanuari koolivaheajal kolleegilt kolleegile koolituse raames osa ka huvilised õpetajad.

Spordibioloogia professor Kristjan Port tuletab meile lühidalt meelde peamised tõed unest: https://www.youtube.com/watch?v=KfQJZYvKiKAlink opens on new page

Kosutavat und!

Viimati muudetud 06.01.2022.